Endikasyon belirtilerek satışı ve tanıtımı yapılan gıda takviyesi veya bitkisel destek ürünü ruhsatlı ürünlerin, el ilanı ve broşürler aracılığı ile tanıtım ve satışların engellenmesi hk.
Adana Ecz.Od.Haberleri
Perşembe, 05 Temmuz 2012 13:46

ENDİKASYON BELİRTİLEREK SATIŞ VE TANITIM YAPILMASI HAKKINDA

 

Değerli Meslektaşlarımız,
Adana İl Sağlık Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Şube Müdürlüğünden Odamıza gelen yazıda;
Son zamanlarda gittikçe artan bir şekilde, gıda takviyesi veya bitkisel destek ürünü ruhsatlı ürünlerin endikasyon belirtilerek adeta ilaçmış gibi pazarlandığı bilgisi tarafımıza iletilmektedir. Ek yazı ile “Tüketiciyi yanıltıcı şekilde satış yapan”, endikasyon belirtilerek satışı ve tanıtımı yapılan Pyhtoparma İlaç ve Bitkisel Sağ. Ürün. San. Tic. Ltd. Şti’nin ürünleri, Solgar ürünleri, V-PİLLS, VRLREX, ORVİAX, HEKİMZADE Ürünleri, X-TRA GEL KAPSÜL, ELMA-KROM KAPSÜL gibi ürünlerin satış ve tanıtımının engellenmesi;
İlaveten Sağlık Bakanlığı’ndan gelen yazıda; Solgar Vitamin ve Sağlık Ürünleri A.Ş. adlı firma tarafından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na sunulan yazı ile “sadece profesyonel kullanım içindir” ibareli kitapçıkların ilgili yönetmeliklere uygun olarak hazırlanmamış olması nedeniyle firma tarafından toplatma kararı alındığı, firmanın bu konuda İstanbul Eczacı Odası aracılığı ile tüm eczacı odalarına ulaşarak söz konusu kitapçıkların kullanılmaması ve firmaya gönderilmesi hususunda gerekli yazışmaların yapıldığına yönelik bildirimde bulunduğu bilgisi iletilmektedir. Söz konusu sebeple, adı geçen firmanın eczacı odaları nezdinde başlattığı girişimler göz önüne alınarak , içeriğinde endikasyon ve sağlık beyanı belirtilen el ilanı ve broşürler aracılığı ile tanıtım ve satışların engellenmesi, söz konusu firmanın kurallara uygun olarak satışa devam edebileceği bildirilmiştir.
Ayrıca Bakanlığın ilgi yazılarında ise : Dr. Mustafa ERASLAN ve Dr. Ömer COŞKUN isimli şahısların  “Clavis panax” ve “Clavis” markası ile ve “Klavis panax” isimli gıda takviyesi olarak izinli ancak endikasyon belirtilerek satışı ve tanıtımı yapılan ürünlerin satışlarının durdurulması gerekmektedir.
Tüketicinin yanıltılmaması, geriye dönük olarak olumsuz durumların yaşanmaması ve halk sağlığının korunması için, yetkililer tarafından denetimler devam ettiğinden yasal yaptırımlarla karşılaşılmaması için endikasyon belirtilerek satışı ve tanıtımı yapılan ürünlerin satış ve tanıtımlarının engellenmesi önemle duyurulur.
Adana İl Sağlık Müdürlüğü’nün yazısı ekte yer almaktadır.
 Bilgi-KENT Bilgisayar

 Bugünün Tarihi: 18.07.2019 - Perşembe
©2019 - Bilgi-KENT Bilgisayar - Tüm Hakları Saklıdır.