Eczanelerde saç, cilt analizleri ve bakımları yapılmaması ve bu şekilde ürün satılmaması hk. TEB’in ve TİTCK’nun yazıları
Adana Ecz.Od.Haberleri
Salı, 03 Temmuz 2012 17:37

ECZANELERDE YAPILAN SAÇ, CİLT ANALİZLERİ VE BAKIMLARI HAKKINDA

 

Değerli Meslektaşlarımız,
Türk Eczacıları Birliğinden Odamıza gelen yazıda;
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından “Ankara’da faaliyet gösteren bazı eczanelerde dermokozmetik firma temsilcileri tarafından haftanın belirli günlerinde saç, cilt analizleri yapıldığı, belirli günlerde ise cilt bakımları yapıldığı ve firmaların ürünlerinin satıldığının tespit edildiği, eczanelerde böyle bir uygulama yapılıp yapılmadığı hususunda” Birliğimizin görüşü talep edilmişti.
Konu hakkında TEB Hukuk Danışmanlarının görüşleri doğrultusunda belirtilen hususların eczanede gerçekleştirilmesinde yasal ve deontolojik bakımdan bir sakınca bulunmadığı görüşü İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’ne iletilmişti.
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İlaç Biyolojik ve Tıbbi Ürünler Başkan Yardımcılığı tarafından Birliğimize gönderilen yazıda; “ Eczanelerde dermokozmetik firmalarının temsilcileri tarafından belirli günlerde saç, cilt analizleri ve bakımları uygulamaları yapılması ve ürün satılması” nın mevzuata uygun olmadığı, bu şekilde uygulaması bulunan meslektaşlarımızın uyarılması talep edilmektedir.
TEB’in ve TİTCK’nun yazıları ekte olup, bölgemizde meslektaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için, eczanelerde dermokozmetik firmalarının temsilcileri tarafından belirli günlerde saç, cilt analizleri ve bakımları yapılmaması ve bu şekilde ürün satılmaması önemle duyurulur.
 
 Bilgi-KENT Bilgisayar

 Bugünün Tarihi: 18.07.2019 - Perşembe
©2019 - Bilgi-KENT Bilgisayar - Tüm Hakları Saklıdır.