Saç beyazlığına karşı kullanılan ve kurşun içeren “Dermojin Saç Renklendirici Gray Hair” adlı ürün hk.
İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Haberleri
Salı, 19 Haziran 2012 17:21

Kurumumuz Denetim Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan Piyasa Gözetimi ve Denetimi faaliyetlerinde;
 
İstanbul İli Saadetdere Mah. Eşkinaz Cad.67 Sok.No 13 Esenyurt adresinde bulunan Dermojin Sağlıklı Yaşam Merkezi Nihat Akın tarafından kozmetik ürün bildirimi yapılan ve saç beyazlığına karşı kullanılan “Dermojin Saç Renklendirici Gray Hair” adlı ürün için yapılan analiz sonucunda Kozmetik Yönetmeliğinin Kozmetik Ürünlerin İçermemesi Gereken Maddeler Listesi Ek II’nin 289 uncu sırasında yer alan ve sağlığa zararlı bir madde olan “kurşun” tespit edilmiştir.
 
Bu nedenle 5324 sayılı Kozmetik Kanunu’nun 6 ıncı maddesi gereğince söz konusu ürün hakkında geri çekme ve piyasaya arzının yasaklanması işlemleri başlatılmıştır. 
 
Piyasada gerek internet üzerinden gerekse diğer doğrudan satış yollarıyla tüketicilere ulaştırılan saç beyazlık giderici ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler etkilerini genellikle içerdikleri “Kurşun Asetat” isimli madde ile göstermekte olup, 2009 yılı itibariyle Avrupa Birliği ülkeleri ve ülkemizde “Kurşun” bileşiklerinin (kurşun asetat/ lead acetate) kozmetik ürünlerde kullanımı maddenin sağlığa zararlı olması sebebiyle yasaklanmıştır.
 
Saç beyazlık giderici ürünleri kullanan tüketicilerin;
 
  • Faturasız ürün almamaları,
  • Faturalarını olası problemlere karşı saklamaları,
  • Ürünleri temin ederken ambalaj üzerindeki içerik bilgilerine dikkat ederek ambalajında “kurşun” beyan edilen ürünleri satın almamaları,
  • Kurşun ve kurşun bileşiklerini içeren ürünler hakkındaki şikayetlerini Kurumumuza bildirmeleri,
  • Bu konuda hassasiyet göstermeleri
Hususları,
HALKIMIZA ÖNEMLE DUYURULUR.

 

 Bilgi-KENT Bilgisayar

 Bugünün Tarihi: 18.07.2019 - Perşembe
©2019 - Bilgi-KENT Bilgisayar - Tüm Hakları Saklıdır.