Eczane tabelaları tek tip olacak.
eczacininsesi.com Haberleri
Perşembe, 24 Mayıs 2012 14:24

Eczacıları ilgilendiren kanunun geçmesinin ardından Türk Eczacılar Birliği, eczacıların tabelalarına standart getirilmesi için çalışma yapmaya başladı. Son zamanlarda ışıklı tabelaların da boy gösterdiği eczanelerde, tek tip tabelayla görüntü kirliliğine son verilecek.

 

eczane-tabelasi-kutu-harf

Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Üyesi Eczacı Ahmet Özçavuşoğlu, eczacıları ilgilendiren kanunun yönetmenliğinin yayınlanmasıyla birlikte, 6 ay içinde tabela yönetmeliğini de çıkartacaklarını söyledi.

Türkiye genelinde 24 bin 500’e yakın eczane bulunduğunu ifade eden Özçavuşoğlu, eczane tabelalarına standart getirmek için hazırlıklar yaptıklarını söyledi. Eczaneleri simgeleyen ’E’ harfinin devam edeceğini kaydeden Özçavuşoğlu, tek tip tabelanın ışıklı veya ışıksız olması konusunun netleşmediğini belirterek, “Şu anda eczane tabelasının beyaz zemine kırmızı, kırmızı üzerine beyaz yazı olma düşüncesi var. Ama daha netleşmiş bir tabela tasarımı yok.” dedi.

Özçavuşoğlu, tek tip tabela uygulaması yapılan ülkelerde eczane tabelalarının uzaktan bile fark edilebilindiğini belirterek, yönetmenliğin çıkması durumunda eczacıların belirlenen tabelayı uygulama zorunluluğu olacağını söyledi. Özçavuşoğlu, “6 aylık bir zaman içinde tabelanın sınırlarını belirleyip eczacıların uygulamasını isteyeceğiz. Tek tip tabelanın devreye girmesiyle birlikte görüntü kirliliği de ortadan kalkmış olacak.” şeklinde konuştu.

medimagazin

 Bilgi-KENT Bilgisayar

 Bugünün Tarihi: 16.10.2019 - Çarşamba
©2019 - Bilgi-KENT Bilgisayar - Tüm Hakları Saklıdır.